Wybór odpowiedniej bramy garażowej to kwestia, którą należy zająć się jak najwcześniej. Już na etapie projektowania garażu, najlepiej zdecydować o tym, czy interesują nas tradycyjne bramy garażowe dwuskrzydłowe, czy może inne oferowane na rynku rozwiązania. W następnych artykułach omówimy najpopularniejsze typy, ich zalety, opiszemy także sposób, w jaki przebiega montaż.
Nasza firma wytwarza oraz sprzedaje wiele rodzajów bram garażowych, a oferowane przez nas produkty znajdują się w na wielu posesjach w Rzeszowie oraz okolicach, codziennie zapewniając ochronę licznym domom i pojazdom.
Bramy garażowe dwuskrzydłowe – klasyczne rozwiązanie
Brama garażowa, poza tym, iż jest praktyczna i umożliwia łatwy wjazd i wyjazd z garażu, musi dobrze współgrać ze stylem wykończenia budynku, którego jest częścią. Bramy garażowe dwuskrzydłowe doskonale pasują do budynków utrzymanych w klasycznym stylu lub takich, które zbudowane zostały wiele lat temu. Podkreślają one wtedy charakter budynku i tworzą z nim jednolitą całość.
Sposób, w jaki skonstruowane są bramy garażowe dwuskrzydłowe, jest prosty. Najczęściej jest to sztywna rama, na której zamontowane jest poszycie. W zależności od potrzeb bramy takie wykończone są elementami drewnianymi, konstrukcją z desek lub wysokiej jakości stali, dodatkowo pokrytej środkami konserwującymi oraz zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Drzwi zastosowane w tego rodzaju bramach garażowych zawieszone są za pomocą zawiasów na ościeżnicach.
Gorsze, bo tańsze?
Tańsze wersje tych bram są bardzo popularne wśród użytkowników, których garaże znajdują się na osiedlowych kompleksach. Dzieje się tak, ponieważ są one praktyczne, łatwe w montażu oraz nie posiadają skomplikowanego mechanizmu narażonego na wystąpienie usterek.
Mogą być także ocieplane styropianem. Ich typowe wymiary to około 3 metry szerokości oraz 2-2,5 metra wysokości. Otwierane najczęściej są ręcznie, choć spotyka się modele sterowane za pomocą pilota.
Do ich poruszania wykorzystuje się silniki mechaniczne.
Sposoby otwierania
Kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest ilość miejsca, jaka potrzebna jest do otwarcia bramy garażowej dwuskrzydłowej. By komfortowo korzystać z tak wyposażonego garażu, należy wygospodarować co najmniej 1,5 metra dodatkowej przestrzeni niż np. wymaga tego brama garażowa uchylna.
Kłopot może także sprawiać porywisty wiatr.
Brama garażowa uchylna, czyli funkcjonalność i wygoda
Podobnie jak bramy garażowe dwuskrzydłowe, jest to dość ekonomiczne rozwiązanie, dlatego też cieszy się dużą popularnością. Dostępne są jednak modele droższe, wyposażone w ocieplenie; świetnie nadają się one do garaży stanowiących część bryły budynku, z którym połączone są przejściem.
Najczęściej brama garażowa uchylna ma konstrukcję opartą na ramie lub pojedynczej płycie stalowej. Do tworzenia ramy wykorzystuje się materiały takie jak drewno lub stal. Dodatkowo, rama wypełniona jest warstwą materiału izolacyjnego, w większości przypadków jest to styropian, który przykrywany jest jednym z poniższych materiałów:
- płachtą blachy ocynkowanej,
- tworzywem PCV,
- drewnem.
Natomiast bramę o konstrukcji płytowej tworzy płyta stalowa wzmocniona kształtownikami.
Brama garażowa uchylna stosowana jest podobnie jak typ dwuskrzydłowy – jako element garaży jednostanowiskowych. Maksymalna szerokość tych elementów to około 3 metry. Otwieranie ułatwiają zamontowane sprężyny, które obecnie są już uważane za standardowe wyposażenie.
Ich zaletą jest mała ilość miejsca potrzebna na całkowite otwarcie. W niektórych przypadkach wystarczy już 50 centymetrów odstępu od samochodu. Jest to wygodniejsze rozwiązanie od omawianych wcześniej bram dwuskrzydłowych.
Ekonomiczne rozwiązania dla każdego
Omówione powyżej typy, np. bramy garażowe dwuskrzydłowe, najczęściej stosowane są w garażach wolnostojących ze względu na niską cenę oraz prostotę obsługi. Spełniają swoją funkcję, jednak na rynku dostępnych jest więcej modeli o bardziej skomplikowanej budowie oraz dodatkowych funkcjach.
Opowiemy o nich w kolejnej części naszego przewodnika.