Montaż bram garażowych z reguły przeprowadzany jest przez wyspecjalizowane firmy. Jako producent wysokiej jakości bram garażowych, zatrudniamy specjalistów w tej dziedzinie. Wraz z zakupionym towarem Klient otrzymuje gwarancję dokładnego, solidnego montażu.
Główne elementy
Jednak by nasza praca przebiegała sprawnie, garaż musi być przygotowany na nasze przybycie.
Do najważniejszych obszarów, jakie powinny zostać przygotowane, należą:
- ściany,
- sufit,
- posadzka,
- instalacja elektryczna.
Istnieje także zakres prac, które muszą być zakończone, zanim nasi monterzy przystąpią do działania. Wykonanie ich usprawni proces montażu i pozwoli na szybkie uporanie się z ogromem zadań, jakie niesie ze sobą montaż bram garażowych.
Montaż bram garażowych – przygotowanie ścian i sufitu
Szykując garaż do montażu bramy rolowanej lub segmentowej musimy pamiętać o właściwym przygotowaniu wszystkich ścian oraz sufitu. Takie elementy jak nadproże czy węgarki powinny być solidne i wytrzymałe. To na nich spocznie ciężar konstrukcji bramy garażowej. Konieczne jest by tworzyły jedną płaszczyznę, ponieważ w innym wypadku skrzydło drzwiowe może odstawać, a ościeżnica będzie nierównomiernie obciążona, co skutkuje jej szybkim zużyciem.
Malowanie wewnętrznych ścian garażu najlepiej jest wykonać zanim przeprowadzimy montaż bram garażowych. Farby mają możliwość dokładnego wyschnięcia, a podczas malowania pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Dodatkowo uchronimy w ten sposób nową bramę przed zabrudzeniem farbą lub innymi substancjami.
Profesjonalny montaż
Sufit także powinien być już wykończony, zanim przeprowadzony będzie montaż. Po jego zakończeniu tynkowanie może być utrudnione, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe. Montaż bramy garażowej należy zaplanować więc odpowiednio wcześnie, tak, by wziąć pod uwagę rozmieszczenie innych instalacji.
Izolacja, wykończenie oraz dokładność
Zaleca się też uprzednio zadbać o izolację wewnętrznej części ościeża bramy. Pozwala to zabezpieczyć garaż przed powstawaniem tak zwanych mostków termicznych, które są uciążliwe i niełatwe do usunięcia. Również ważne jest właściwe przygotowanie podłogi w pomieszczeniu, gdzie przeprowadzany będzie montaż bramy garażowej.
Musi ona być równa, wszystkie miejsca styku podłoża ze ścianami oraz węgarkami powinny mieć kąt prosty. Zapobiega to powstawaniu szczelin, przez które ciepłe powietrze będzie wydostawać się z garażu, a wiatr nawiewać kurz oraz inne zanieczyszczenia.
Punktem odniesienia do prawidłowego funkcjonowania bramy garażowej jest poziom posadzki, dlatego musi ona być wylana i utwardzona przed przystąpieniem do pracy monterów. W przeciwnym razie system podnoszenia może działać nieprawidłowo, co prowadzi do uszkodzenia całej konstrukcji.
Montaż bram garażowych a instalacja elektryczna
Zdecydowana większość montowanych obecnie bram garażowych jest wyposażona w napęd elektryczny. Wymaga on odpowiedniego ułożenia instalacji oraz zamontowania gniazdka zasilania na ścianie lub suficie, w zależności od rodzaju montowanej bramy. Najlepiej jest zaplanować i wykonać układanie okablowania już na etapie budowy, lub ewentualnego remontu garażu.
W przeciwnym wypadku, może nas czekać mozolne rozkuwanie ścian lub stropu, by prawidłowo poprowadzić kable.
Współpraca z Klientem
Dobrze jest także działać w oparciu o wiedzę dotyczącą instalowanego rodzaj bramy, co ułatwi wybór lokalizacji gniazdek oraz przebieg całej instalacji. Dodatkowe wyposażenie, takie jak fotokomórka, automatyka do bram oraz inne niezbędne elementy, mogą być montowane w dogodnych miejscach wybieranych przez specjalistę w porozumieniu z Klientem.
Warto odpowiednio przygotować się do montażu bramy garażowej, pozwoli to zaoszczędzić czas, pieniądze oraz sprawi, że samo zadanie nie sprawi ekipie montującej większych problemów.