Współczesne napędy do bram charakteryzuje wysoka funkcjonalność. Wygodne korzystanie z takich udogodnień jak piloty do bram, sprawia, że coraz więcej Klientów poszukuje tego rodzaju rozwiązań. Jednak wybór takiego mechanizmu nie może być przypadkowy; by działał prawidłowo, musi zostać spełnionych kilka warunków.
Dotyczą one dopasowania napędu do rodzaju bramy, jej wymiarów oraz innych kwestii, o których opowiemy w niniejszym artykule.
Waga, wymiar oraz rodzaj bramy – decydujące czynniki
Dostępne na rynku napędy do bram występują w wielu odmianach. Do nas należy zorientowanie się, który z nich jest odpowiedni do modelu, jaki ma chronić zawartość naszego garażu.
Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych to:
Do każdej z nich należy stosować inny rodzaj napędu. Wynika to ze znacznych różnić w konstrukcji poszczególnych mechanizmów, miejsc ich mocowania, oraz sposobu w jaki porusza się skrzydło drzwiowe.
Ważnym czynnikiem jest moc samego mechanizmu. Jeżeli wybierzemy za słaby, wtedy brama może się nie otwierać, natomiast zbyt duża moc mogłaby uszkodzić nie tylko skrzydło, ale jej całą konstrukcję.
Najważniejsze zalety
Podstawowa zasada przy wyborze napędu do bramy, to dopasowanie mocy do jej ciężaru. Do sterowania lekkimi bramami wystarczy napęd o mocy 400 N, natomiast do ciężkich, dwuskrzydłowych modeli rozwieranych stosuje się napęd nawet o mocy 1000 N.
Drugim ważnym elementem jest wysokość bramy garażowej, do jakiej może być stosowany dany napęd. Wiele z obecnych na rynku mechanizmów ogranicza wysokość współpracujących z nimi bram do 2,3 metra. Jeżeli montujemy model wyższy lub szerszy od standardowo stosowanych, np. do garażu dwustanowiskowego, warto zorientować się czy wybrany przez nas napęd może być stosowany z takimi konstrukcjami.
Napędy do bram – techniczne szczegóły
W ostatnim czasie coraz bardziej popularne wśród naszych Klientów z Rzeszowa i okolic stają się napędy zintegrowane z automatyką do bram. Oferują one bardzo dużą funkcjonalność i wygodę użytkowania.
Typowa prędkość, z jaką porusza się sterowane napędem skrzydło drzwiowe, to 12 cm na sekundę. Jest to tempo pozwalające na szybkie otwarcie i zamknięcie, a jednocześnie umożliwiające uniknięcie zderzenia z osobą lub przedmiotem znajdującym się na drodze skrzydła. Dodatkowo, taki zintegrowany napęd do bram wyposażony jest w czujniki amperometryczne, które to zatrzymują jej pracę w przypadku kontaktu z przeszkodą.
W sytuacji, w której wystąpi brak zasilania, zaprojektowana została możliwość ręcznego, awaryjnego otworzenia oraz zamknięcia bramy. Obecnie dostępne systemy zasilające wyposażone są także w zabezpieczenia antywłamaniowe, co jeszcze bardziej podnosi ich funkcjonalność.
Wszystko pod kontrolą, czyli piloty do bram
Ważnym elementem są także piloty do bram. Wygoda ich używania jest nie do przecenienia, zwłaszcza w deszczowe lub mroźne dni. Wiele ze współczesnych systemów napędów do bram współdziałających z automatyką posiada możliwość sterowania za pomocą tabletu lub aplikacji zainstalowanej w telefonie. Inteligentne systemy są w stanie pamiętać o zamknięciu, następuje to po z góry zaprogramowanym czasie.
Nowoczesne piloty do bram wyposażone są w bardzo silne nadajniki, przez co ich zasięg wydłużył się nawet do 300 metrów. Pozwala to na uruchomienie bramy, jeszcze przed wjechaniem na teren posesji i zaoszczędzenie cennego czasu.
Podejmując decyzję o wyborze napędu do bram, należy wziąć pod uwagę zarówno wspomniane powyżej czynniki, warunki techniczne oraz możliwości aranżacyjne. Dzięki temu będziemy długo cieszyć się sprawnie działającą bramą do garażu.