

Nowoczesne bramy garażowe wysokiej jakości nie wymagają specjalnych prac konserwacyjnych. Nie oznacza to jednak, że brakuje metod i technologii, by przedłużyć ich trwałość. Nasi specjaliści przygotowali listę konkretnych wskazówek.
Odpowiednie dbanie o bramę garażową jesienią i zimą – jak zapobiec usterkom drzwi garażowych.
Jest zima
Zimą, kiedy bramy narażone są na negatywne skutki działania warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy grad, w szczególności należy zadbać o bramę i drzwi do garażu. Jak? Pilnując, by okolice garażu były odśnieżone i czyste.
Błoto, stojąca woda mogą sprawić, że dolna uszczelka szybciej się zużyje i zajdzie konieczność jej wymiany. W przypadku mrozów może ona przymarznąć do podłoża, albo – jeżeli zaspa śnieżna będzie twarda – nie zamknąć się całkowicie.
Zimą pamiętaj o tym, by:
- nie zostawiać bramy garażowej otwartej na zbyt długi czas – podczas mrozów awarii mogą ulec elementy automatyki do bram,
- zakonserwować ruchome części drzwi specjalnym preparatem – szczególną uwagę zwróć na dolną uszczelkę,
- nie pozostawiać bramy mokrej, na przykład po jej umyciu – podczas mrozów lepiej w ogóle zrezygnować z czyszczenia,
- nie stosować soli w bliskim sąsiedztwie bramy – może ona uszkodzić elementy automatyczne lub mechaniczne.
Zima jest okresem mało łaskawym dla bram. Szczególnie podczas występowania skrajnych warunków atmosferycznych zadbaj o to, by poszczególne systemy i elementy były bezpieczne.
Jesienią z kolei zachowaj ostrożność, gdy otwierasz i zamykasz bramę – silny podmuch może spowodować wiele szkód.
Odpowiednie dbanie o bramę garażową wiosną i latem
Ciepłe miesiące to bardzo dobra pora, by wykonać niezbędne drobne prace konserwacyjne. Jeżeli nie jesteś „złotą rączką”, nie masz czasu lub wolisz zdać się na specjalistę – zleć ekspercki przegląd bramy garażowej firmie usługowej.
Jeżeli we właściwy sposób zadbasz o wejście do garażu wiosną czy latem, niesprzyjająca jesienna i zimowa aura nie będzie groźna dla mechanizmów przesuwnych, bram rolowanych, czy poszycia bram.
Możesz między innymi:
- czyścić bramę – kurz, zanieczyszczenia w prowadnicach czy elementach zautomatyzowanych mogą przyczynić się do powstania usterki; nie stosuj silnych detergentów – wystarczy woda z delikatnym płynem; nie sięgaj również po twarde szczotki czy czyściki z drobinkami polerującymi – mogą one zarysować powierzchnię;
- wykonywać testy prawidłowej pracy – wystarczy, że podłożysz na przykład puste pudełko pod zamykającą się roletę bramy, by przekonać się, czy zabezpieczenie przed zamykaniem w przypadku pojawienia się obiektu w świetle bramy, działa bez zastrzeżeń;
- przestrzeganie zaleceń producenta – co jakiś czas dobrze zajrzeć do broszury z opisem bramy i przypomnieć sobie na przykład, w jaki sposób się ją reguluje.
Jak przypadku każdego produktu, tak i w przypadku bram garażowych każdego rodzaju warto poświęcić nieco czasu i pracy, by utrzymać je w dobrej kondycji. Stosowanie się do powyższych wskazówek zapewni bezawaryjne i komfortowe korzystanie z bramy i drzwi garażowych przez długi czas.
Jaka brama, takie rozwiązania
Różne typy bram wymagają odmiennego traktowania.
W zależności od tego, czy jesteś użytkownikiem bramy rolowanej, sekcyjnej, czy płytowej, zwróć uwagę na kluczowe elementy każdego produktu. Ich opis znajdziesz w instrukcji obsługi, wraz z zaleceniami producenta dotyczącymi właściwego użytkowania oraz konserwacji.
Odpowiednie dbanie o bramę garażową to inwestycja na lata. By były to lata długie, dbaj o bramę poprzez prawidłowe jej użytkowanie i odpowiednie czyszczenie oraz konserwację. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości zadzwoń do nas albo odwiedź naszą siedzibę w Rzeszowie – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.